czwartek, 19 września 2013

Grzyby nie lubią brudasów... Czyli o grzybobraniu i właściwościach kapeluszy!


Czas nastał idealny na wyprawę do lasu. Jest po dużych opadach, dziś słonecznie, zatem watro poszukać kapeluszy! Niebawem wybieram się do lasu, zatem muszę się dobrze przygotować… A przede wszystkim umyć ;) Jak podają wierzenia ludowe grzyby nie lubią brudasów i chowają się przed nimi. Borowików należy zebrać  10 z rzędu, aby zapewnić sobie szczęście w interesach. Kurki pomogą zakochanym, jednak należy je wyzbierać wszystkie, co do jednego. Maślaki by nie zaburzyły rodzinnej atmosfery należy traktować z szacunkiem, a najdorodniejszy okaz zwrócić ziemi. 

MOC GRZYBÓW – WŁAŚCIWOŚCI
  • Substancje hormonalne o właściwościach antybiotycznych
  • Witaminy z grupy B:  niacyna, która dba o prawidłowe funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego, a także obniża poziom cholesterolu i łagodzi bóle głowy
  • Ryboflawina, Korzystnie wpływa na stan skóry i paznokci , a także poprawia wzrok
  • Kwas pantotenowy, który podnosi odporność organizmu
  • Witamina A i D
  • Potas, fosfor, cynk, żelazo
  • Selen zwalczający wolne rodniki, razem w wit. E podtrzymuje elastyczność tkanek

Czyli warto potuptać po lesie, tym bardziej, że każdy kontakt z naturą wpływa dobrze na nasz organizm, możemy traktować grzybobranie jako swego rodzaju medytację,  oczywiście, jeśli brak grzybów nie wyprowadzi nas z równowagi… 
 
BOROWIK SZLACHETNY źródło:Google
Słów kilka o grzybowych lekarstwach:

Olej borowikowy
Pół słoika zdrowych, świeżych kapeluszy zalewa się olejem lnianym i stawia na 14 dni w ciemnym miejscu. Następnie przecedza się przez gazę i przelewa do buteleczek z ciemnego szkła. Grzyby można dodawać do potraw, a olej zażywa się w przypadku: zaparć, hemoroidów, kłopotów z jelitem grubym, a także na dobry nastrój i dobrą pamięć. Dodatkowo oczyszcza organizm z toksyn.

źródło: Google
Wyciąg alkoholowy z kurek
Wyciąg alkoholowy otrzymujemy poprzez zalanie alkoholem (40%) oczyszczone grzyby i macerowanie do 7 dni.  Stosowany jest przy chorobach bakteryjnych i wirusowych oraz stanach zapalnych i nieżytach. 

Odwar z maślaka (sitarz)
Należy zalać grzyby letnią wodą i gotować (nie doprowadzając do wrzenia) na małym ogniu 15 minut. Zdjąć z ognia, poczekać jeszcze 15 minut i przecedzić. Stosowany jest w leczeniu anginy i paradontozy, a także w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.

Okłady z gąski
Ze zmiażdżonych świeżych grzybów działają regenerująco, przyśpieszają gojenie, są pomocne w stanach zapalnych skóry, trądziku, liszajach, czy egzemach. 

GRZYBOWE SPA

Dziwnie to brzmi, ale jednak nawet z grzybów można zrobić mikstury poprawiające urodę ;) Dzięki zawartości witamin i minerałów mają działanie oczyszczające i ujędrniające.  

MASECZKA Z GĄSKI: 
Zmiażdżyć kilka oczyszczonych gąsek, zwilżyć je przegotowaną wodą i nałożyć na twarz. Zmyć po 20 minutach

TONIK NA TRĄDZIK: 
Zetrzeć gąski na tarce, namoczyć w chłodnej wodzie, po 5 godzinach odcedzić i zalać przegotowaną wodą o temperaturze 40-60 stopni (proporcje: 1 część grzybów na 5 części wody). Odstawić na 2 dni, odcedzić przez gazę. Należy przechowywać płyn w lodówce max. tydzień.

źródło: Google
To co? Na grzyby? Tylko gdzie? Macie swoje ulubione miejsca, gdzie zwykle się wybieracie na grzybobranie? Pochwalcie się swoimi zbiorami!

6 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  2. bardzo lubię grzybki jeść ,a nie zbierać:) Tym zajmuję się dziadek;p Zapraszam na http://szczypta-soli.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  3. Dzień dobry, jestem zainteresowana współpracą z Państwa blogiem, proszę o kontakt:) wspolpraca@armadeo.pl

    OdpowiedzUsuń
  4. Tyle się słyszy o zatruciach także taki poradnik jak najbardziej na plus.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj to fakt, że trzeba też zachować ostrożność... Myślę, że poświęcę jeszcze jeden post na zatrucia!

      Usuń
  5. zgadzam się !

    http://mammmarzenie.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń