wtorek, 29 kwietnia 2014

BEZ, a raczej LILAK pospolity pomocny przy zapaleniu korzonków nerwowych czy ostrogach piętowych

"Popatrz jak pięknie kwitną bzy" moglibyśmy usłyszeć idąc na spacer o tej porze roku... Muszę tu niestety wszystkich (a może tylko niektórych) sprostować... To nie bez, jak potocznie mówimy na ten krzew, a Lilak pospolity. Jest to krzew z rodziny oliwkowatych, podobno wysyłające dobre wibracje w naszą stronę! A to między innymi przez jego słodki zapach i piękną barwę. Sprzyja zakochanym (nie sprawdzałam, ale co mi nie sprzyja).

Surowcem zielarskim są liście i kwiaty - uwaga jednak stosowane wewnętrznie w nadmiarze mogą być trujące, dlatego ja proponuję zastosować go zewnętrznie... A dlaczego?


WŁAŚCIWOŚCI lilaka:

Świeże i suszone LIŚCIE w postaci mazidła pomagają w gojeniu się ran, a przyłożone do czoła pomaga pozbyć się bólu głowy. Mazidła stosuje się także w bólach reumatycznych i stawowych.
Z KWIATÓW również można przyrządzić mazidło do nacierania przy zapaleniu korzonków nerwowych, bólach reumatycznych czy ostrogach piętowych.

Jak przygotować mazidło?
Pół szklanki zmielonych kwiatów zalać 2 szklankami nafty oczyszczonej (do kupienia w aptece) i postawić w ciemnym miejscu na 14 dni. Po upływie tego czasu można smarować bolące miejsca 2-3 razy dziennie.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz